23-03-2024 15:40

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Διατηρήθηκε στο +4 ο Μελισσιακός, μεγάλη νίκη των Αμαζόνων κόντρα στη Σχολή Μωραΐτη

Καμία αλλαγή δεν έφερε στις πρώτες θέσεις η 32η αγωνιστική στην Τοπική Κατηγορία 2 των Γυναικών. Και οι πέντε ομάδες που προπορεύονται πέτυχαν νίκες με καθαρό σκορ διατηρώντας το προβάδισμά τους.

Πρώτος παραμένει ο Μελισσιακός που πέρασε με επιτυχία από την έδρα του ΑΚ Ζωγράφου. Με σκορ 0-3 και ικανοποιητική εμφάνιση που έδωσε διψήφιο προβάδισμα και στα τρία σετ ο Μελισσιακός έφτασε τους 56 βαθμούς και συντήρησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση.

Με εμφατικό τρόπο πέρασε από την έδρα του ΓΣ Χαλανδρίου ο ΑΟ Διονύσου. Το 0-3 ήρθε μετά από πολύ καλή εμφάνιση όπου τα δύο από τα τρία σετ κρίθηκαν με διαφορά 21 πόντων. Ο ΑΟ Διονύσου με 52 βαθμούς εξακολουθεί να βρίσκεται στη δεύτερη θέση.

Έναν βαθμό πίσω βρίσκονται οι Αμαζόνες Αχαρνών που επίσης πέτυχαν νίκη εκτός έδρας. Σε ένα παιχνίδι όπου η Σχολή Μωραΐτη είχε κίνητρο να παραμείνει κοντά στην πεντάδα οι Αμαζόνες Αχαρνών κατάφεραν να επικρατήσουν με 0-3. Το κομβικό δεύτερο σετ κρίθηκε με 24-26 και έδωσε επιπλέον ώθηση στις φιλοξενούμενες κάτι που αξιοποίησαν και στο επόμενο σετ.

Στους 43 βαθμούς και την τέταρτη θέση βρίσκεται ο ΕΑΟ Σπάτων που έκαμψε την αντίσταση του Οδυσσέα και με 3-1 πανηγύρισε το τρίποντο. Οι φιλοξενούμενες έδειξαν καλά στοιχεία στο δεύτερο σετ αλλά και στο τρίτο, το οποίο κατέκτησαν, αλλά δεν είχαν τον τρόπο να πάρουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Επίσης στους 43 βαθμούς βρίσκεται και ο ΠΑΟ Κουκάκι καθώς πέτυχε τη νίκη με 3-0 επί του Κορωπίου. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και δεν επέτρεψαν στην ομάδα από το Κορωπί να φτάσει κοντά στην κατάκτηση κάποιου σετ

.Δύσκολη νίκη στο τάι μπρέικ πήρε η Ένωση Γαλατσίου στην έδρα του Γέρακα. Το 1-0 του Γέρακα μετατράπηκε σε 1-2 με την Ένωση Γαλατσίου ωστόσο να μην καταφέρνει να πάρει τη νίκη στο τέταρτο σετ το οποίο έμοιαζε με μαραθώνιο. Στο πέμπτο σετ οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν και με 2-3 πήραν τη νίκη.

Στο πέμπτο σετ κρίθηκε και το παιχνίδι του Λαγονησίου κόντρα στον Ιωνικό. Το 2-0 του Λαγονησίου μετατράπηκε σε 2-2 από τις μαχητικές φιλοξενούμενες. Παρόλα αυτά δεν έγινε η ανατροπή και ο ΑΟ Λαγονησίου επικράτησε με 3-2